A jövő városai az okos városok?

Környezetvédelmi Hónap a Francia Intézetben

A Francia Intézet 14. alkalommal rendezi meg a Környezetvédelmi Hónapot november 2. és 29. között. November 10-én „A jövő városai az okos városok?” konferencián magyar és francia előadók beszéltek az okos városok jellemzőiről, lehetőségeiről és jövőjéről. A Lechner Tudásközpontot képviseletében Rab Judit okos város szakértő beszélt a jövő városfejlesztésének irányelveiről.

Novemberben a környezetvédelem került a Francia Intézet fókuszába, a programsorozat keretében színes programokkal várják az érdeklődőket. A november 10-i A jövő városai az okos városok? című konferencián magyar és francia előadók szemszögéből többek között arra is választ kaphattak a látogatók, hogy miért van szükség okos városokra, valamint milyen eszközökkel és stratégiákkal teremthetőek meg az okos városi lét elemei.

Az első szekcióban Rab Judit okos város szakértő előadásában bemutatta a Lechner Tudásközpont irányelveit a jövő városfejlesztésében. Az ökológia-gazdasági egyenlőtlenségek, a magyar városok népességének csökkenése, az új technológiák megjelenése, illetve a lakosság városfejlesztésben való részvételének igénye hívta életre az okos városok kialakulását. Az okos városi léthez elengedhetetlen az üzleti szereplők, a lakók és a szolgáltatások hatékony összehangolása. Rab Judit kiemelte, hogy az okos város stratégiák kidolgozásánál fontos, hogy a város maga határozza meg a szükségleteit a helyi sajátosságok és igények számbavételével, amihez elengedhetetlen a lakosság bevonása, a megfelelő kommunikáció és az oktatás. Az új, infokommunikációs technológia használata pedig nem cél, hanem eszköz. A Lechner Tudásközpont Okos Város Központjának Metodikai Javaslata, a Fejlesztési Modell, az országos Településértékelés és Monitoring Rendszer, valamint a hamarosan elérhető, frissített Smart City Példatár szintén hasznos eszközként szolgál az okos városi lét felé haladó települések számára.

A második előadást Carlos Moreno, egyetemi tanár, az emberléptékű okos város nemzetközileg elismert szakértője Az intelligens város kihívásai: „a város a városban” újraértelmezése címmel tartotta, amelyben többek között a települési metabolizmusról, a városok fejlődéséről és növekedéséről beszélt. A városok egyre növekednek, ezzel párhuzamosan szerepük változik, új kihívásokkal kell megbirkózniuk, emellett azonban vonzóvá kell válniuk a növekedés fenntartása érdekében. Nem csak a városokat kell újraértelmezni, hanem a szociális kapcsolatokat is, hangsúlyozta Moreno.

Kiss Tibor, a Biokom Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója Út az okos város kialakítása felé – pécsi minta címmel tartotta meg az első blokk záró előadását, melyben bemutatta, milyen utat járt be Pécs az elmúlt 25 évben. Számos jó gyakorlatot ismerhetett meg a közönség, köztük például az UV technológia segítségével történő szennyvíztisztítást, aminek köszönhetően jelentős mértékben csökkent a klór használata. A technológia megléte nem garancia, annak megfelelő használata szükséges fejlődéshez.

Rövid kávészünet, termelői szörp- és pogácsakóstolás után a második szekciót Polyák Levente szociológus, a Kortárs Építészeti Központ egyik tagjának A budapesti kerületek újjáélesztése a helyi lakosság bevonásával – A Lakatlan program bemutatása című előadása nyitotta. A projekt célja, hogy Budapest üresen álló ingatlanjait új funkcióval lássák el a köz- és a magánszféra közötti közvetítésen keresztül. Az ingatlanok kihasználása nem csupán a város társadalmi kohézióját, életminőségét javítanák, hanem a helyi gazdaság élénkítéséhez is hozzájárulnának.

Alföldi György, építész, várostervező és -fejlesztő, a BME egyetemi docense Innovatív megoldások a városalakításban című előadásában kiemelte, hogy az okos városok kialakításához és fenntartásához szükséges együttműködés nem egy lehetőség, hanem kötelezettség. A jövő városait a smart technológiák fogják meghatározni, ehhez pedig új megközelítésre van szükség: az eszközök és az emberek közötti szorosabb integrációt kell megteremteni.

A konferenciát a párizsi Sciences Po hallgatóinak előadása zárta. A Charlotte Halpern, a Sciences Po urbanisztikai és településstratégiai mesterképzés tudományos felelőse és az Urbanistes du monde által támogatott felmérésen résztvevő diákok a déli országok okos város koncepcióiról készült felmérését mutatták be a hallhatóságnak.

Képek forrása: Lechner Tudásközpont / Kis Ádám

Jancsó Ágnes